LIDSKÉ TUKY

24. ledna 2014 v 19:44 | http://www.rozumnehubnuti.cz/ |  ZAJÍMAVOSTI
→ Složení lidského tuku se zásadním způsobem neodlišuje od složení tuků jiných živočichů, takže vstřebávání a ukládání zkonzumovaného tuku není příliš metabolicky ani energeticky náročné.
Tuková tkáň je naprosto nezbytná pro přežití i krátkodobých období bez přijímání potravy, protože jinak by ihned došlo k odbourávání svalů a jiných bílkovin, které mají v organismu mnoho důležitějších úkolů než sloužit jako palivo.

Rozložení tuku se u mužů a u žen liší, takže tuková tkáň představuje také důležitý druhotný pohlavní znak (prsa, tvarování hýždí a boků u žen). Jak se potvrzuje v poslední době, tuková tkáň v typicky ženských lokalizacích(hýždě, stehna) má speciální poslání - představuje zásobu energie pro dobu těhotenství a kojení; záleží však na okolnostech, zda tělo na tyto zásoby "sáhne".

→ Pokud tělo přijímá více energie, než je schopno vydat, tukové zásoby narůstají. Pokud je situace opačná, tukových zásob ubývá. Tuková buňka je jen nevinný skladník - pojme, co se jí poručí, vydá, co vydat musí.

Pokud tělo nemusí energii vydat, množství tuku se nemění a nelze zhubnout.

→ Jelikož se však při hladovění nebo podstatném omezení přísunu stravy každýorganismus chová úsporně, nelze v průměru zhubnout o 1 kg tukové tkáně za kratší dobu než za týden.


→ Po zahájení ostré redukční diety nebo dokonce při hladovění prudce klesá inzulin, u obézních většinou výrazně zvýšený, a v důsledku chybění jeho působení v ledvinách organismus zvýšeně ztrácí vodu, a to i v množství více litrů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama